Zkratka: Fr
Synonyma: Blaufränkisch, Blauer Limberger, Lemberger, Kékfrankos
Tradiční oblasti: Rakousko, Německo, Morava, Slovensko, Maďarsko
Stáří a původ: stará odrůda, asi Rakousko
Je to pravděpodobně rakouská odrůda, na jejímž vzniku se podílela odrůda Heunisch. Pěstuje se hlavně ve středoevropských vinařských oblastech.
Keř: bujného a vzpřímeného růstu, se středně hustým olistěním a delšími internodii
Listy: velké, tmavozelené, se třemi méně výraznými laloky
Hrozny: velké, křídlaté, volné
Bobule: střední, kulaté, s voskovým ojíněním, černomodré, kořenité chuti
Období sklizně: od poloviny října
Je to odrůda pozdní, a proto vyžaduje výborné polohy.
Víno
Ve vínech Frankovky je vždy poněkud více kyselin nežli v ostatních červených vínech a na počátku jsou i třísloviny tvrdší. Tato skutečnost vede producenty kvalitních vín Frankovky k podstatnějšímu snížení sklizní probírkou hroznů, k prodloužení doby nakvášení rmutu a tím získání vyššího extraktu. Současně se ponechávají taková vína delší dobu vyzrávat na sudech. Tím je možné dosáhnout při využití jablečno-mléčného kvašení výraznější charakter červeného vína, které je kořenité a současně plné s ovocnými tóny. Vína Frankovky se dají dobře skladovat a zrají na lahvi pomalu.
Barva: světle i tmavě rubínová s fialovými záblesky
Vůně: v mladém víně je travnaté aroma, které se při zrání vína mění na ostružinové vůně.
Chuť: tvrdší, s čerstvou kyselinou a vyššími tříslovinami, kořenitá, ovocná
Ve vůni a chuti můžeme hledat: ostružiny, skořici
Vhodnost ke skladování: dobrá
Stolování
V závislosti na vyzrání hroznů může být víno Frankovky běžným denním vínem ke svačinám a k celé řadě obvyklých jídel všedního dne. Z dobrých ročníků se výborně hodí k pečeným masům, ke zvěřině, kachně i huse, ke guláši, k jídlům z vnitřností, ke kořeněným jídlům zeleninovým, k polentě, ke zrajícím i bílým sýrům, k těstovinám v kořenité úpravě nebo k některým druhům pizzy.
Co říká encyklopedie?
Text viz.: Nová encyklopedie českého a moravského vína
Autoři: Zuzana Foffová, Vilém Kraus, Dáša Krausová a Bohumil Vurm
Frankovkaodrůda moštová pro červená vína třída I B
Synonyma a cizí názvy: „Černé starosvětské“, „Černý muškatel“, „Čierny Zierfandler“, „Karmazín“", „Šeřina“, „Lampart“, „Skalické černé“, „Limberger“, „Noir de Franconie“, „Crna Frankovka“, „Frankinja modra“, „Kék Frankos“, „Nagyburgundi“, „Blaufränkisch“, „Limberger schwarz“, „Franconia nera“, „Širokolistnyj“, aj.
Původ a rozšíření: Je to velmi stará odrůda, která podle některých pramenů má německý původ. Odtud se odvozuje i její jméno. Jiné prameny kladou její pravlast do Dolního Rakouska, odkud se v 18. století rozšířila. Podle názvu Limberger se ji připisuje původ z okolí města Lemberg v Chorvatsku. Málo pravděpodobné je tvrzení, že pochází z Alsaska. Pěstuje se hlavně v Rakousku. Vynikající kvalitu vína dosahuje v Burgenlandu. Rovněž v Maďarsku je rozšířena v okolí Šoproně a hlavně na jihu. Na Slovensku jsou známé lokality pěstování Bratislava Rača a Levicko, na Moravě hlavně v okolí Velkých Pavlovic. Do Listiny povolených odrůd byla zapsána v roce 1941. V současné době ji reprezentuje pět povolených klonů v roce 1988: PO-22/4, PO-275/i, VP-14/4, VP-6/5 a PO-281/E.
Morfologický popis
Včelka: Je zelená, slabě ochlupená.
Vrchol letorostu: Je zelený, jemně ochlupený. Mladé lístky mají zelenohnědou barvu. Stonek je z jedné strany fialově hnědy.
List: Je středně velký až velký. Čepel je pětiúhelníková až okrouhlá, nejčastěji celistvá. Líc i rub je holý. Řapíkový výkrojek je otevřený, klenutý, široký. Řapík je krátký nebo středně dlouhý.
Květ: Je obojetný (oboupohlavní), samosprašný, pětičetný.
Hrozen: Je střední až velký, průměrně 150 mm dlouhý (průměrná hmotnost 15,6 g), na krátké, pevné stopce, křídlatý.
Bobule: Je středně velká, průměrné délky 14,5 mm (průměrná hmotnost 1,6 g), kulatá. Slupka je černá, celoplošně ojíněná, pevná. Dužnina je až velmi řídká, plné chuti.
Semeno: Je středně velké, kulovité až elipsoidní. Zobáček je krátký.
Jednoleté dřevo - réví: Je červenohnědé, podélně jemně čárkované. Je křehké, což znesnadňuje práce pro vyvazování tažnů.
Zimní pupeny: Jsou středně velké, široké, špičaté.
Biologické a hospodářské vlastnosti
Začátek rašení: Je středně raný, ve 2.–3. dekádě dubna.
Růst: Je silný až bujný.
Odolnost proti zimním a jarním mrazům: Je středně odolná proti zimním mrazům. Citlivější je na pozdní jarní mrazíky (má hladké listy).
Odolnost proti chorobám: Napadá ji peronospora i oidium. Podstatně méně citlivá je na Botrytis cinerea. Často trpí odumíráním třapiny.
Odolnost proti škůdcům: Není výrazně snížena proti jiným odrůdám.
Kvetení a opylení: Kvete ve 2.–3. dekádě června. Při svém bujném růstu štěpována na nevhodné podnoži má sklon k opadávání květů (sprchávání). To podporuje také neselektovaný množitelský materiál.
Zrání: Začíná v srpnu, dozrává pozdě, v polovině října. Sklízí se mezi posledními odrůdami.
Výnos a kvalita hroznů: Sklizně závisejí na biologické hodnotě výsadbového materiálu. Dosahují 10–13 t/ha. Obsah cukru je 16 až 17,5° NM a obsah kyselin v moštu až nad 10 ‰.
Vína: Mají intenzívní barvu. Jsou harmonická, s výraznými tříslovinami. Při vysokých výnosech vystupují výrazně ostré kyseliny.
Pěstitelské požadavky
Poloha a půda: Vyžaduje teplé polohy, s jižní expozicí. Daří se i na rovinatých terénech, v lehčí, ale humózní půdě. Vhodné půdy jsou sprašové, nevhodné jsou příliš těžké a vlhké půdy. Dobře snáší delší období sucha.
Podnož: Vzhledem k tomu, že bujně roste, vyžaduje slaběji rostoucí podnož (to zmenšuje opadávání květů). Na hlubokých půdách je vhodná Vitis berlandieri x Vitis riparia SO 4, na lehčích půdách Vitis riparia x Vitis rupestris Schwarzmann, nevhodná je Vitis berlandieri x Vitis riparia Kober 5 BB.
Řez a vedení: Vhodné je střední i vysoké vedení s řezem na tažně. Zatížení keře má činit 6–8 oček na 1 m2.
Celkové zhodnocení odrůdy a její využitelnost ve velkovýrobě a u drobných pěstitelů
Poskytuje pravidelné výnosy při využití vhodného biologického materiálu a odpovídající odnože. Pěstuje se na sušších sprašových půdách. Je vhodná do velkovýsadeb i pro drobné pěstitele ve vybraných vinařských polohách a půdách. Vyrobená vína mají harmonickou chuť a intenzívní barvu. Patří mezi naše nejkvalitnější červená vína.