Zkratka: Me
Synonyma: Médoc noir, Vitraille, Sémillon Rouge
Tradiční oblasti: Francie

Keř: bujnějšího růstu
Listy: středně velké, tří- až pětilaločné, světle zelené
Hrozny: střední až velké, volné, na dlouhé stopce
Bobule: malé až střední, černomodré, se slabou slupkou, mírně kořenité chuti

Stáří a původ: stará odrůda, Francie
Původní francouzská odrůda geneticky blízká odrůdě Cabernet Franc, která ve Francii zabírá plochu kolem 80 000 hektarů s narůstající tendencí. V Maďarsku se můžeme setkat s Merlotem pod jménem Médoc noir. Její vína jsou součástí červených vín francouzského regionu Bordeaux, hlavně v oblasti St. Émilion a Pomerol, kde leží světoznámý zámek Château Petrus, jehož vinice na těžké jílovité půdě s vrstvami podloží prosycenými železem jsou osázeny téměř výhradně Merlotem.

Odrůda se v posledních desetiletích rozšířila rychle nejen v jihofrancouzském regionu Languedoc, ale po celém světě a vína si získala značnou oblibu. Jméno je odvozeno od francouzského názvu ptáka kosa (merle), který s oblibou ozobává malé bobule z velkých hroznů Merlotu, neboť se zabarvují do modra dříve nežli u ostatních odrůd, které se v Bordeaux pěstují.

Vína Merlotu jsou výborným doplňkem do směsí s odrůdou Cabernet Sauvignon, protože jsou plná a svou měkkostí mírní agresivní třísloviny Cabernetu a urychlují jeho zrání. Dříve se na Merlot pohlíželo jako na odrůdu druhořadou, ale postupně vzrostl respekt k jejím vínům, když se Merlot rozšířil na velké plochy v Itálii, Kalifornii, Chile i ve východní Evropě. Všude si získal oblibu tisíců milovníků svých hebkých a velmi dobře pitelných červených vín, která jsou mnohým lidem přístupnější pro svoji dobrou stravitelnost.

Období sklizně: od druhé poloviny října
Zrání je středně pozdní. Ke konci zrání přibývá rychle obsah cukru a ubývají kyseliny.

Víno

Víno se velmi lehko a příjemně pije. Pro svou vláčnost jsou vína Merlotu velmi oblíbena u konzumentů, kteří by se tříslovitých červených vín nenapili pro složitost chuťových vjemů.

Vína regionu Bordeaux mají poměr odrůdového složení rozdílný podle jednotlivých oblastí. Standardní cuvée se skládá z Merlotu, Cabernet Sauvignonu, Cabernet Franc, s možností přídavku odrůd Malbec a Petit Verdot. Merlot přináší do cuvée měkkost a výplň vína, Cabernet Franc vůni a Cabernet Sauvignon dává vínu potřebnou strukturu. Samotný Merlot by nebyl tak dlouhověký.

Ve vínech oblastí Médoc a Graves je v průměru jen 25 % Merlotu, v oblasti St. Émilion 60 % Merlotu a hlavně Cabernet Franc. V oblasti Pomerol bývá 80 % nebo i 95 % Merlotu. Půdy obou posledně uvedených oblastí jsou většinou těžké a chladné, což zpožďuje zrání Cabernet Sauvignonu, kterému se lépe daří na štěrkovitých půdách.

Barva: rubínová až tmavě granátová, odstín záleží na velikosti sklizně, a protože to je odrůda plodná, objevují se na trhu i vína světle rubínová s travnatou vůní a nahořklou dochutí.

Vůně: jemná vůně přezrálého černého rybízu

Chuť: nízký obsah kyselin, plnost, hebkost, vláčnost, dlouhé doznívání

Ve vůni a chuti můžeme hledat: černé třešně, švestky, kompot, fíky, růže; po delším ležení na lahvi se objevují tóny tabáku, lanýžů, kávy, čokolády nebo i hutného ovocného koláče

Vhodnost ke skladování: dobrá

Stolování
Vína Merlotu se dají pít samotná, bez doprovodu jídel. Podávají se k různým jemným paštikám, k srnčímu nebo jelenímu ragú, k telecím ledvinkám, k hříběcímu masu, k pokrmům s výraznou chutí rajčat, k pokrmům z pernaté zvěře nebo k ementálu.

Znovín odrůda Merlot
Zpět na Moštové pro červená vína