Víno bylo a je navždy inspirující!
Prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., je rostlinná biochemička. Vystudovala na Přírodovědecké fakultě UK biochemii. Zabývá se fyziologií rostlin a věnuje se molekulárním mechanismům účinků rostlinných hormonů. Od března roku 2017 je předsedkyní Akademie věd České republiky.
O sobě
Mám ráda přírodu, vnímám její zákonitosti, miluji – samozřejmě kromě rodiny, práce, dobrých a schopných lidí – také všechna zvířata. Zcela nejvíce však koně. Od dětství – a v praxi pak až v šestnácti letech jsem našla místo v jezdeckém oddílu. Mým největším oblíbencem byl kůň jménem Ariel. Krásný, vysoký hnědák. Pocházel z trakénských předků.
Jakou roli přisuzujete vinné révě?
Její stáří odhadují odborníci na více než dva tisíce let.
Vinná réva provází mnoho lidských civilizací, ale její původ není zcela jasný. Nejstarší žijící rostlina révy roste ve slovinském Mariboru již více než 400 let. Připravit z plodů vinné révy dobré, krásné víno je pořád i samo o sobě velkým uměním.
Nepřispěla k jeho objevu před člověkem už i zvířata?
Dobrá otázka. V jižní Africe roste strom, který se jmenuje marula. Ožírají ho s velkou chutí sloni; má takové malé bobulky, podobné našim„špendlíkům“. Ty jim v žaludku zakvasí. Z obrovitých slonů se pak stanou opilci. Třeba to s révou bylo podobné!
Co vám sdělují česká a moravská vína?
K moravským vínům mne přivedla mimo jiné i návštěva jedné z nejkrásnějších moravských vinic – Šobesu. Neopakovatelný zážitek. Já jsem tam dokonce viděla i kriticky ohroženou ještěrku zelenou. Podle ní je pojmenována i jedna řada znovínských vín, Lacerta viridis. Spolu s Rosničkou zelenou symboly čistoty prostředí. Na Šobesu jsem ochutnala v malém viničném stánku dary znovínského vína. Skvělý byl Sauvignon; sama mám však nejraději Ryzlink rýnský. Z nových vín dávám poslední dobou jednoznačně přednost polosuchému znovínskému vínu Hibernal; ročník 2017 je nádherný. A z červených – Syrah.
Jste rostlinná bioložka, jakou informaci v sobě ukrývá vinná réva a víno?
Pokud máme na mysli informaci genetickou, tak jakékoliv zásahy při šlechtění odrůd vinné révy znamenají pozměňování její genetické informace. Tím se vytváří nová odrůda, mající trochu jiné vlastnosti než její rodiče. Jde jednak o klasické šlechtění nebo i o využití metod genové manipulace. Oba postupy ale vedou k jednomu cíli, mít révu zdravější a víno krásnější, lahodnější. Takové, které nás bude stále inspirovat.
Děkujeme za rozhovor!