V poslední době se v odborných kruzích hovoří o zahraničních vínech, která zaplavila obchody. Obstojí tuzemská vína v konkurenci? Pochopí naši zákazníci, že vína z dovozu v nižší cenové relaci nenabízí kvalitu? Jsou naši zákazníci již dost vzdělaní, aby poznali sami, co je pravá kvalita za přístupnou cenu? Podobné otázky si kladli menší i větší výrobci. Dnes je však možné konstatovat, že obavy z rychlého a masivního nárůst u dovozu zahraničních vín po vstupu do ČR do EU se naplnily. Jaké trendy budou dál hýbat vinařským ochodem není zcela zřejmé, zdá se ale, že o náš trh budou mít nadále výrazný zájem zejména Španělé, Francouzi, Italové i Rakušané. Loni se například zvedl import o 15 % . Zajímavé je, že větší část tvoří stolní víno sudové, tedy víno, které se dále zpracovává a lahvuje u nás. Protože se jedná o stolní vína, není kvalita často srovnatelná s našimi výrobci, kteří produkují vína vyšší kvality. Máme na mysli zejména tuzemská vína přívlastková (na etiketě hledejte například slova : kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů ). Obecně řečeno - moravské i české vinařské podniky mají jednu velkou výhodu. Jsme ve výrobě vína soběstační, a proto tlak na vinaře nebude zničující. Navíc naše vinařské oblasti těží z tzv. kvalitního terroir (vyslov „teroa“).
„Obdivovali naše červená vína.“
Co to je terroir ?
Pod tímto francouzským slovíčkem se skrývá například lokální klima a půda (zejména její podloží ovlivňující chuť vína), v širším pojetí terroir zahrnuje také způsob, kterým je víno vyrobeno, a týká se také průběhu zrání hroznů. Přesto prochází naši vinaři zkouškou, která však ukazuje jejich přednosti. Jednoznačnou předností je obecně vysoká kvalita původních českých a moravských vín ve srovnání s víny zahraničními. Významnou devízou je kvalita moravských hroznů a jejich moderní způsob zpracování.
Dovoz vín přesto vytváří tlak na tuzemské výrobce. Výhodou pro zákazníka je, že současný trh nabízí milovníkům vín mírnější ceny než kdykoliv dříve. Výhoda je nyní jednoznačně na straně spotřebitele, výrobci i obchodníci musí počítat s menšími maržemi.
Co si tedy může milovník vín vybrat z českých a moravských vinařských regionů?
Především vynikající vína bílá. V monumentálním Louckém klášteře ve Znojmě vybudovala společnost Znovín Znojmo a.s. unikátní TERROIR SALON. Představuje v něm specifika všech hlavních moravských oblastí, uvádí odrůdy, kterým se nejlépe ve zmíněných oblastech daří.
Kvalitní tuzemská bílá vína mohou konkurovat vínům ze známých světových oblastí. Zahraniční odborníci nás často přirovnávají k Alsasku. A bílá vína z Alsaska patří mezi elitu.
A co tuzemská vína červená?
Mají rovněž své nepopíratelné kouzlo. Sám jsem zažil na vinařském festivalu v Londýně chválu francouzských vinařů. A věřte nevěřte, obdivovali naše červená vína. Sami tvrdili, že za úspěšným prodejem francouzských vín se skrývá zejména marketing. Měli bychom si rovněž vážit našich červených vín. A tak jako v zeleném Irsku nebudeme hledat vyprahlou poušť, nehledejme ani v našich zeměpisných šířkách robustní a vysoce alkoholická červená vína. Nenajdeme je. Objevíme ale lehčí, něžná, harmonická vína, která odpovídají naší tradici a příjemně doplní nejen naše typická jídla jako je kachna nebo guláš, hodí se výborně také ke zdravým těstovinám či salátům.