Vinařský rok má svůj rytmus. Po vinobraní, které probíhá v našich zeměpisných šířkách obyčejně na přelomu září a října, a tedy později než v jižní Evropě, má každý výrobce plné ruce práce až do Vánoc. Vína se odkalují, stáčejí, čistí a filtrují. Některá vína se připravují speciálně pro předvánoční trh, jiná vybraná vína se pod pečlivým dohledem vinaře nalahvují a ukládají k vyzrávání. Tento proces může trvat několik měsíců, případně i několik let.
Hodně záleží na zvolené technologii výroby. Vína vyrobená tzv. řízením kvašením nejsou obyčejně vhodná na dlouhé ležení a samotní výrobci doporučují jejich rychlejší konzumaci. Řízené kvašení zvýrazňuje vůni vína a zvyšuje atraktivnost mladých vín. Co je vlastně kvašení řízené? Při neřízeném tzv.bouřlivém kvašení vína dochází často k úniku aromatických látek z vína. Řízené kvašení prodlužuje dobu kvašení a „řídí“ teplotu tak, že nepřesáhne určitý teplotní limit a aromatické látky tak zůstanou zachovány ve víně. Ne všechna vína se ovšem hodí pro tuto technologii, podobně jako ne všem ženách sluší jeden účes.
„Doporučujeme ochutnat Svatovavřinecké, které obdrželo Cenu brněnského primátora.“
Přestože módní trendy preferují vína mladá, svěží a aromatická, mnoho vín vydá své pravé kouzlo až po naležení. Zráním víno využije a znásobí svůj potenciál. Kouzlo tzv. archivních vín spočívá v evolučních změnách, které se pomalu uskutečňují v odpočívajícím víně. A až přijde jeho čas, vinaři je nabídnou do místních, regionálních nebo celostátních soutěží. Je třeba ovšem dodat, že vinař musí pečlivě vybírat víno vhodné k archivaci. Podobně by se měl chovat i konzument. Ukládejte do své vinotéky vždy pouze vína kvalitní, nejlépe tzv. vína přívlastková. Špatné víno totiž nezíská ani dlouhým ležením lepší vlastnosti. Co jsou to vína přívlastková a jak je poznáme? Na etiketě vína hledejme slovíčka : kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů, nebo dokonce výběr z bobulí. Především je třeba říci, že přívlastková vína obecně zaručují vyšší kvalitu, protože nebyla doslazována, cukr, který obsahují, je přírodní. Znamená to také, že v sobě mají více sluníčka a více chuti. Samozřejmě tomu odpovídá i vyšší cena.
V nedávné době se konaly dvě významné soutěže. Společnosti Znovín Znojmo a.s. se podařil husarský kousek. Na soutěži VINUM JUVENALE v Brně dominovala a získala devět ocenění, nejvíce ze všech zúčastněných. Soutěže se zúčastnilo celkem 604 vzorků z Čech, Moravy, Slovenska a Rakouska. Doporučujeme ochutnat Svatovavřinecké, které obdrželo Cenu brněnského primátora.
Profesionální setkání VINEX 2004 se svými doprovodnými programy patří vždy mezi prestižní vinařské události. Na brněnském výstavišti se tradičně scházejí odborníci i milovníci kvalitních vín. Jedním ze šampionů se stal lahodný Tramín 2002, pozdní sběr, vyrobený společností Znovín Znojmo a.s.
Vladimír Moškvan: Vinařská klání