V zimních měsících tráví vinaři mnoho času ve sklípcích a degustují svá vína, případně připravují vybraná vína na lahvování. Taková vína totiž stráví v sudech i několik měsíců před nalahvováním. Za tento čas se víno tzv. „naleží“ a zjemní se jeho chut´ové vlastnosti. Někteří vinaři se rozhodnou pro soudky dubové (fr.barrique-soudek 225 litrů), které předávají vínu speciální příchuť. Pak vinaří mluví o tzv. „barikových“ vínech. Chut´ těchto vín je výraznější a pro některé milovníky vín zajímavější.
Zimní měsíce jsou tradičně také spojeny s výrobou ledového vína.
V zimním období se také připravují vína na výstavy, soutěže a hodnocení. Je potěšitelné, že zejména v posledních letech se na podobných soutěžích objevují velmi atraktivní vína. Na mezinárodních kláních soupeří naše vína se světovou špičkou a odborníci soudí, že velmi úspěšně. Proto také většina z nich tvrdí, že česká a moravská vína jsou vždy velmi atraktivní pro spotřebitele i přes obrovský příliv vín ze zahraničí. Stále totiž platí, že zahraniční vína za nízkou cenu nemohou konkurovat kvalitním domácím produktům. V tomto světle bude velmi zajímavou vinařskou akcí VINOFÓRUM 2005, které se bude konat ve Znojmě začátkem měsíce července. Hlavní organizátorské břímě převezme na sebe Znovín Znojmo a.s. se sídlem v Šatově. Očekává se, že špičková vína našich vinařů vyzvou na souboj vína z Austrálie, Jižní Afriky, Kalifornie, Chile, Argentiny i Evropy.
Zimní měsíce jsou tradičně také spojeny s výrobou ledového vína. Ledové víno je atraktivní pro ty z nás, kteří mají v oblibě vína s přírodním cukrem. Patří mezi nejsvůdnější dezertní vína. Je to dokonalá lahůdka. Proto se na trh dodává nejčastěji v lahvičkách o objemu zhruba 0,2 litru nebo případně 0,3 litru. Ledové víno má velkou výhodu. Dokonale zraje. Může vydržet v láhvi i několik desítek let. Pokud to ovšem vydržíte vy a uložené víno neochutnáte dříve. Cena ledového vína odpovídá náročnosti výroby a může dosáhnout do výše až několika stokorun. Výroba ledového vína je totiž nejen drahá, ale i riskantní. Pravé a nefalšovaní ledové víno potřebuje pořádnou zimu. Hrozny se musí nechat ve vinici zmrznout. Minimální „oficiální“ teplota, při které se mohou hrozny sklízet,je minus 7 stupňů Celsia. V ideálním případě by mělo být o několik stupňů chladněji, aby se docílila požadovaná koncentrace cukru. Existují ještě další přírodní rizika. Hrozny ponechané ve vinici na pozdní sběry ohrožují ptáci. Mohou také seschnout příliš, shnít nebo popadat na zem. Zmrzlé hrozny nemají logicky tak velkou výlisnost jako hrozny normální. Často se uvádí pouze kolem 20 procent. Zvláště v několika posledních letech byla zima příznivě nakloněna výrobě ledových vín.
Vinaři, kteří v roce 2004 investovali do technologií nemalou částku mohou být spokojeni. Podle ředitele vinařského fondu Jaroslava Machovce činily dotace do vinohradnictví a vinařství zhruba 2,3 miliardy korun. Radikálně se zvýšil počet vinic až na téměř 20.000 hektarů. Většina vinařů se může pochlubit moderním vybavením a mnozí již aplikují nejnovější zahraniční zkušenosti.
Sklizeň v roce 2004 byla opět nadprůměrná a někteří vinaři teprve nyní uvolňují na trh své „poklady“. Můžeme se tedy právem těšit na pokračování úspěšného tažení našich vinařů proti evropské i světové konkurenci.
Vladimír Moškvan: Vinařská zima