Vinná hora se nachází 10 km jihovýchodně od Znojma, u hranic nedaleko silnice ze Znojma k Vídni v největší vinařské lokalitě Znojemské podoblasti mezi obcemi Vrbovec a Ječmeniště. Mimo Vinnou horu je zde dalších osm viničních tratí.
Název Vrbovec se připomíná již v roce 1137, byl původně slovanský a jeho nejstarší pojmenování Vrbov bylo odvozeno od vrb, které lemovaly břehy Vrboveckého potoka. Německé obyvatelstvo přišlo až později. Teprve pak se také dostalo do kronik to, že Vrbovec založili premonstráti z Louckého kláštera a obec byla považovaná za prasídlo moravského vinařství. Vinařství zde údajně zakládali premonstráti a povolaní kolonisté z Porýní – odtud „Ur-Bau“, „Urbau des märischen Weines“. V obci je zajímavý kostel Stětí sv. Jana Křtitele, původně románský, přestavěn 1747 premonstráty z Louky. Ve Vrbovci se dochoval i tzv. Horenský řád z roku 1604 – souhrn předpisů o vinohradech, který se netýká jen vinařství, ale i řezníků, kovářů hostinských a dalších. Je velmi zajímavý a poučný, neboť tzv. Horenské právo se řídilo právem římským, tedy přísným s krutými tělesnými tresty.
Celková výměra viniční tratě je 41,82 ha, nadmořská výška 246–294 m.n.m., orientace jihozápadní. Průměrná roční teplota 9,1 °C, srážky 529 mm. Horninový podklad je mladšího původu. Štěrkopísková terasa s mělkou spraší, hlinické sedimenty karpatské předhlubně. Svrchní půda je písčitohlinitá, pH 7,4, tedy slabě alkalická.
Kategorie viniční trati I, tedy nejlepší, na které se daří zejména odrůdám Rulandské šedé, Pálava, Sauvignon a Chardonnay a Tramín. Některá vína byla již v nabídce jsou, další vynikající pro Vás chystáme.
Vinařská oblast Morava, vinařská podoblast znojemská, vinařská obec Vrbovec