Co je terroir
Tento francouzský termín se často nesprávně překládá jako „půda“, v angličtině „soil“. Podstatou terroir (vyslov „teroá“) je však celková zemědělská způsobilost konkrétního území k pěstování révy vinné – tedy nejen půda, ale také makroekologické faktory (teplota, nadmořská výška, srážky), ale i tradice pěstování a lidský faktor. Ve zkratce tedy můžeme říci, že každá poloha a víno z ní je jedinečné a neopakovatelné, rozlišené pouze jednotlivými ročníky.
Pojem terroir začali používat benediktinští a cisterciáčtí mnichové, kteří zhruba již v 11. století studovali vliv půdy na víno v Burgundsku a Německu. Z té doby rovněž pochází pečlivé dělení vinohradů na kvalitní a méně kvalitní. Asi o pět století později začali s podobnou klasifikací poloh v Bordeaux, v 17. století následovala oblast Champagne, Tokay atd.
Jak říkají vcelku trefně Američané, terroir je jakési „vinohradnické spirituální woodoo“.
Velká vína a terroir
Mnozí znalci vín tvrdí, že tzv. velká vína (= prestižní vína z vynikajících ročníků kladně hodnocená odborníky) jsou a budou vždy spjata s konkrétním místem. Velké víno má pevné pouto k místu svého zrození, ke konkrétní vinici. Takové víno má svou tradici, má své obdivovatele. Odborníci rovněž tvrdí, že tato vína budou vždy oblíbená i přesto, že se ve světě prosazují tzv. anonymní značková vína například z Jižní Afriky anebo Austrálie. Právě vyspělé Austrálii se často vytýká, že nemá ve srovnání s Evropou vinařskou historii, i když má komerční úspěch. Podle odborníků Austrálie i jiné země Nového Světa budou usilovat v budoucnu o propagaci konkrétních míst a konkrétních vinic, tedy o propagaci a kultivaci svého terroir.
Malebný Šobes a další viniční tratě
Vyspělé vinařské země si uvědomují výhody třídění vinařských tratí podle kvality. Nedávno začal platit nový vinařský zákon, který rovněž tento trend podporuje. Znalci vín dobře ví, že kvalitní viniční trať a vynikající ročník je vždy zárukou kvalitního vína. Původ vína tedy hraje velmi důležitou roli při koupi vína. Mezi znalci znovínských vín jsou pojmem zejména viniční trať Šobes, ležící v Národním parku Podyjí, viniční trať Kraví hora u obce Nový Šaldorf nebo viniční trať Weinperky u Miroslavi. Atraktivní vína se rodí také na tratích Skalka, Volné pole a Frédy.
Vladimír Moškvan: Víno a terroir