Viniční trať Fládnická Přehrát
Nadmořská výška 280-310 m n. m.    |    Průměrná roční teplota 9,5 ˚C    |    Roční srážky 550-600 mm
Fládnická

Smaragdová zeleň všude, kam se podíváte

Díky optimálním klimatickým podmínkám a jihozápadní až jižní orientaci nabízí podmínky pro odrůdy vyžadující teplé a slunné polohy, jako je Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Tramín červený či Frankovka.

Tato trať také patří do teritoria vzácné a velmi krásné ještěrky zelené hýřící smaragdově měnícími se barvami. Vyskytuje se jen na několika místech v České republice. Vždy však jde o ekologicky čisté krajiny. U nás ji útočiště nabízí vinice na kamenitém podloží v povodí přirozeně meandrující řeky Dyje.

Vinařská oblast
Morava
Vinařská podoblast
Znojemská
Vinařská obec
Hnanice
Viniční trať Fládnická
Viniční trať Fládnická
Přítomnost vzácné ještěrky zelené
značí čistou krajinu.
Viniční trať Fládnická

O viniční trati Fládnická

Vinici Fládnická lze snadno navštívit. Vedou kolem ní dvě turistické stezky, ať už přímo ze sousedící obce Hnanice nebo z údolí řeky Dyje. Podobně mohou cyklisté využít dvou stezek, z nichž jedna je součástí dálkové trasy Greenway Praha-Vídeň, protínající významná místa mezi těmito městy. Při své návštěvě dávejte pozor na zmiňované ještěrky zelené. Rády se sluní na kamenech a je krásným zážitkem je spatřit. Tato nádherně zbarvená ještěrka patří mezi ty největší u nás. Bohužel se jedná o kriticky ohrožený druh.

Z geologického hlediska je viniční trať Fládnická součástí Karpatské předhlubně. Převládající horninou je granit a vápnitý jíl s písky. Trať leží v katastru staré vinařské obce Hnanice. O této obci už se psalo už ve 13. století, kdy je zmiňována darování desátků z vinic v okolí premonstrátskému Louckému klášteru. Z jihu je vinice lemována potokem Daníž pojmenovaného podle poustevníka, jenž proslul svou schopností léčit s využitím zdejších vod. Však se taky do Hnanic konaly v dávných dobách velké poutě, a to díky vyhlášeným studnám se „zázračnou“ vodou.